Farebný separovaný týždeň

Všetko to začalo výborným nápadom našich dvoch pani učiteliek Mgr. JuhászovejMgr. Jesenskej pri príležitosti svetového Dňa Zeme22. apríla.

Prosím posúďte sami, čo sa dialo od pondelka do piatku. Každý deň bol zameraný na aktivity žiakov s určitým druhom separovaného odpadu.

Pondelok 26. apríl MODRÝ DEŇ - papier

Žiaci školy oblečení v znamení modrej farby.

Aktivity: Na školskom dvore si žiaci z ŠKD s p. vych. Mgr. Juhászovou prirpavili environmentálnu aktivitu s papierovými šablónami lietadiel, kvetov, zvieratiek, vtáčikov, ktoré na pozadí trávy, zeme, oblohy dostali krásne prírodné farby. Dali mu priliehavý názov „Príroda maľuje“.

Starší žiaci 3. a 4. ročníka s pani učiteľkou Mgr. Jesenskou vyrobili z papierov a novín lietadlá. Urobili si letecký deň budúcich mladých „Aero modelárov.“ Bolo to veselé a aktivita sa všetkým páčila.

Utorok 27. apríl ZELENÝ DEŇ - sklo

Žiaci boli oblečení do zelenej farby. Divadielko pod titulom „Záchrancovia lesa“ (po kliknutí na odkaz sa otvorí videogaléria so záznamom z predstavenia) v réžii p. uč. Jesenskej s vlastnoručne vyrobenými postavičkami vystúpili chlapci z 3. a 4. triedy. Mladí herci si urobili divadelnú scénu a po jej výbornom ozvučení rozdávali svedectvá o jednotlivých druhoch separovaného odpadu. Vhodné piesne divákov roztlieskali a boli aj poučné.

Keďže deň bol zameraný na aktivity so sklom, pozreli sme si zaujímavý dokument o výrobe sklenených predmetov a ďalšom sklenenom sortimente, nechýbali ani fúkané sklenené vianočné ozdoby. Dozvedeli sme sa, že sklo je krásne, ale nepatrí ako odpad do prírody. Musí sa recyklovať, čo sme videli aj vo filme o jeho ďalšom spracovaní. Jeho cesta sa začína tým, že ho vložíme do zeleného kontajnera.

Streda 28. apríl ŽLTÝ DEŇ - plast

Tento deň bol krásny žltý! Najviac sa vyfintili naše dievčatá, ale i chlapci povolili uzdu fantázii.

Aktivity: Na školskom dvore p. uč. Juhászová a p. asistentka Ing. Jesenská pripravili plastový člnkový beh aj prekážky boli z plast. materiálu. Súťažili dve zmiešané družstvá s dvoma kapitánmi. Tí riadili svoje tímy. Duch aktivity bol bojovný, každý hájil svojich borcov. Ale naši žltí žiaci v stredu len nesúťažili.

Nezabudli si z domu priniesť prázdne PET fľaše. Nasledovali rytmické cvičenia podľa zvukových ukážok. Rytmus žiakov uchvátil, všetci sa dali strhnúť a vlnili sa v prenikavých zvukoch svojich fliaš, ktoré sú výborným spoločníkom pri zábave mladých. A kde sa podeli plasty zo súťaže? Všetko skončilo v žltých vreciach a kontajneroch. Plast je krásny doplnok nášho života, ale príroda si s ním neporadí! Preto sa musíme správať rozumne a separovať!

Štvrtok 29. apríl ČERVENÝ DEŇ – kov

V tento deň v triedach zasvietila červená farba. Viete, čo symbolizuje? Sú to aktivity s kovom. Ten tiež nepatrí do prírody!

Aktivity: žiaci z ŠKD si priniesli z domu malé kladivká. Hneď poobede sa pustili do usilovnej práce. Pani vychovávateľka Mgr. Juhászová im pomohla. Priniesla im krásne drevené doštičky a na tie si každý žiak pod jej dohľadom pribil symbol šťastia.

Čo to bolo? No predsa staré podkovičky, ktoré našli v separovanom železnom odpade. Vyčistili ich a urobili si talizman pre šťastie. Však by to bol krásny darček? Alebo jednoducho pamiatka… Umiestniť sa dá nad vchodové dvere do nášho domova.

Železné podkovičky si už veľa pamätajú.

Piatok 30. apríl HNEDÝ DEŇ – kompost

Farba pre tento deň bola hnedá – farba našej Zeme. V aktivitách sme sa zamerali na exteriér budovy školy. Pekne zazimované muškáty – pelargónie si v tento deň vydýchli. Vyniesli sme ich na parapety okien a ozdobili sme aj našu studničku. Počasie nám síce prekazilo práce pri vyplievaní okrasných záhonov okolo prístupového chodníka do školy, ale skontrolovali sme školský kompostér, biozáhradku na vyvýšených záhonoch. Tu budú rozvoniavať bylinky, ale i jahôdky, hrášok, šalát, cibuľka.

Toto všetko dokázali usilovné ruky našich detí a p. uč. Lenky Jesenskej, ktorá roky zveľaďuje poetické zákutia našej starej školskej záhrady hmyzími hotelmi, kŕmidlami a napájadlami pre vtáčikov.

Je krásne rozdávať deťom také zážitky. Teší nás, že naše dve mladé učiteľky odštartovali tohto roku nultý ročník enviropodujatí – nesmierneho významu – aby sa vypestovala na našej ZŠ v Skároši nová tradícia spätá s novými ekologickými zámermi, ktoré treba neustále živiť nápadmi a výzvami.

Ale za najväčší úspech považujeme aj nadšenie našich rodičov, ktorí sa čulo zaujímali, čo ich detí potrebujú pre dané aktivity a prijali ich tiež s pochopením a úsmevom. Milí rodičia Váš záujem o život školy je pre nás obrovský honorár.

Ďakujeme Vám!

B. Bagoniová

Viac fotografií nájdete vo fotogalérii školy